Sytuacja na rynku pokryć dachowych jest trudna. Od wielu lat nie mieliśmy tak dużych problemów ze stanami magazynów, jak w chwili obecnej. Do problemów z dostępnością materiałów na pokrycia dachowe, doszły wysokie ceny tych materiałów. Konsekwencją są dylematy osób, które stoją przed koniecznością przykrycia świeżo wybudowanego domu. W lepszej sytuacji są wszyscy Ci, którzy planowali remont dachu. Oni mogą, i zazwyczaj tak się dzieje, wstrzymać się z wymianą pokrycia. Co zrobić w sytuacji, kiedy musimy ułożyć pokrycie dachowe? Czy istnieje jakaś alternatywa dla dachówki oraz blachy na dachu?
Gont bitumiczny to długie pasy z charakterystycznymi wycięciami, które idealnie imitują dachówkę lub klasyczny gont dachowy. Dodatkowe cieniowanie nadaje mu trójwymiarowości i z daleka jeszcze bardziej przypomina dachówkę. Gont bitumiczny to lekki materiał, którego ułożenie nie jest skomplikowane i nawet samodzielnie można się pokusić o jego rozłożenie. Gont to materiał składający się z kilku warstw, w którym rdzeń wykonany z włókna szklanego jest zatopiony w masie bitumicznej. Wierzchnią warstwę stanowi gruboziarnista posypka zapewniająca elegancki wygląd i odporność na działanie czynników atmosferycznych, w tym promieniowanie UV. Spód natomiast pokrywa drobna posypka zapewniająca dobrą przyczepność jednego pasa gontu do drugiego. Za szczelność odpowiada pas kleju zlokalizowany w środkowej części paska, który posiada właściwości samowulkanizujące się. Gont jest materiałem zalecanym do krycia skomplikowanych połaci dachowych. W tym celu wykorzystuje się jego elastyczność i plastyczność w trakcie układania, a także niewielki odpad, jaki generuje układanie go na dachu z wieloma załamaniami lub łukami.
Gont bitumiczny to materiał, który wymaga równego podłoża, dlatego najlepiej go układać na deskach, płytach OSB, czy płytach wiórowych. Do zalet, poza atrakcyjną ceną, można zaliczyć niewielki ciężar materiału (tylko 10kg/m2), który docenić można już w trakcie transportu gontów na plac budowy. Gont nie potrzebuje specjalistycznego samochodu z HDSem, a jeśli dach jest niewielki lub do przykrycia jest garaż, ew. pergola, to można rozważyć przewiezienie go samodzielnie. Niewielki ciężar sprawia, że gont bitumiczny jest chętnie wybierany w przypadku remontu dachu. Odciążenie konstrukcji dachowej jest w wielu przypadkach wskazane, a montaż innych poszyć niejednokrotnie spowodowałoby dociążenie dachu.
Kolejną zaletą jest mnogość dostępnych wzorów oraz kolorów gontu. Najpopularniejszą jest karpiówka, ale w Matizol dostępne są również romby oraz klasyczny prostokąt. Kolory to brąz, czerwony, grafitowy, a także zielony. Gonty Matizol można układać na dachach o nachyleniu od 12 do 75°, co oznacza, że na większości dachów domów jednorodzinnych z powodzeniem można je zastosować. Gont to materiał, który nie wymaga konserwacji i odświeżania, a swoją szczelność zachowuje przez wiele lat.
Ostatnią wartą wspomnienia zaletą jest izolacyjność akustyczna gontu. Spadające krople deszczu są wytłumione i nie dają odgłosów takich jak w przypadku blachy. Posiadacze gontu na swoich domach wskazują, że dźwięk spadającego deszczu jest jeszcze przyjemniejszy w odbiorze niż przy dachówce.
W naszym składzie posiadamy w sprzedaży gonty bitumiczne polskiego producenta Matizol, który jest doświadczonym producentem pap i folii izolacyjnych. Wiemy, że w naszej szerokości geograficznej gonty bitumiczne są produktem jeszcze mało znanym, ale jest to trend, który ma szansę się zmienić. Innowacje stosowane u producentów gontów sprawiają, że materiał staje się akceptowany przez coraz większą grupę odbiorców, a warto podkreślić, że sam proces układania nie wymaga wielkiego doświadczenia i umiejętności, więc bez problemów poradzą z nim sobie nawet początkujący dekarze.
Jeśli nurtuje cię coś dotyczącego Twojego obecnego lub przyszłego dachu , zapraszamy do kontaktu.
Kontakt