Tym razem porównamy ze sobą dwa rodzaje produktów, które zrobione są z innego surowca, lecz mają identyczne przeznaczenie. Wielu naszych klientów ma dylemat, czy decydować się na tańszą dachówkę cementową, czy też dopłacić do dachówki ceramicznej.
Do porównania wybraliśmy dachówki faliste i odpowiednio, dachówki betonowe można kupić w Dach Centrum już od 19 zł/m2 brutto, a ceny za dachówki ceramiczne zaczynają się od 32 zł/m2 brutto. Pozornie to tylko 13 zł różnicy na metrze kwadratowym dachówki, czyli przy średniej wielkości dachu (ok. 200m2) to zaledwie 2600zł różnicy, lecz ta różnica to ok. 40% ceny. Poza tym warto wspomnieć, że wszystkie dodatki typu gąsiory czy krawędziówki też są w ceramice proporcjonalnie droższe. Niestety w ceramice dodatki strategiczne typu trójnik czy kominek wentylacyjny potrafią być bardzo drogie, a ich cena może wynieść nawet ponad 500zł, podczas gdy ich betonowe odpowiedniki są często 2,3 razy tańsze.
Różnica w cenie głównie bierze się ze zdecydowanie niższych kosztów produkcji dachówki betonowej. Nie posiadamy wiedzy, który z materiałów jest tańszy (glina, piasek czy cement), lecz w przypadku produkcji dachówki cementowej proces wypalania nie zachodzi. Wypał dachówki ceramicznej odbywa się 24 h/dobę i jest procesem, który nie można przerwać poprzez wygaszenie pieca. Jego powrotne nagrzanie do temperatury około 900 st. Celsjusza trwałoby kilka dni i pochłonęłoby ogromne ilości paliwa.
Dachówki cementowe po uformowaniu poddawane są tylko procesowi suszenia. Produkcję można zatrzymać w dowolnej chwili.
(*wszystkie podane ceny obowiązują w 2017roku)
Decyzję o wyborze rodzaju dachówki podejmujemy patrząc na ekspozycję w składzie budowlanym. Nie ma żadnych wątpliwości, że z odległości 1m dachówka ceramiczna wygląda ładniej, a przede wszystkim wygląda na ładniej wykonaną niż dachówka cementowa. Gdy odejdziemy na odległość kilku metrów te różnice się już zacierają. Jeżeli będziemy oglądać dachówkę położoną na dachu, to odróżnienie jednej od drugiej jest bardzo trudne, a dla większości ludzi wręcz niemożliwe.
Porównując specyfikacje techniczne poszczególnych dachówek, czy to ceramicznych, czy cementowych można zauważyć, że waga dachówek jest taka sama. Średnio jest to około 43 kg/m2. Oczywiście znajdziemy dachówki ceramiczne nieznacznie lżejsze od dachówek cementowych, lecz bardzo łatwo jest też znaleźć cięższe. Dla konstrukcji dachu możemy śmiało założyć, że jest to taki sam produkt (wyłączając karpiówkę, która jest dużo cięższa!).
Zaskoczeniem dla Państwa będzie fakt, że dachówka betonowa jest mniej nasiąkliwa od dachówki ceramicznej. Nie są to duże różnice, ale jednak.
Jeżeli chodzi o nacisk na dachówkę, czyli odporność na działanie siły łamiącej to też wygrywa dachówka cementowa. Normy dopuszczają dachówki cementowe do sprzedaży, gdy wytrzymują nacisk minimum 2000N. Dachówki ceramiczne muszą wytrzymać nacisk tylko 1200N, a karpiówki – 700N. Wbrew pozorom, znane są nam przypadki uszkodzenia dachówki ceramicznej przez grad, lecz nie znamy przypadków, aby uszkodził on dachówki cementowe.
Dachówki cementowe są twardsze. Teraz już wiecie dlaczego przy skomplikowanym dachu, czyli w sytuacji, kiedy w trakcie kładzenia poszycia będzie dużo cięcia, to wykonawca zawsze namawia na ceramikę. Łatwiej im ciąć materiał i wcale im się nie dziwimy.
W tym temacie również liderem jest dachówka cementowa. Wysuniemy bardzo śmiały wniosek, lecz:
– prawdopodobnie nie da się zrobić krzywej dachówki betonowej,
– wyprodukowanie prostej dachówki ceramicznej jest bardzo trudne i nie każdy producent to potrafi.
Jeżeli dach ulegnie zabrudzeniu lub pokryciu mchem, dachówkę betonową możemy poddać renowacji. Zarówno dachówkę cementową, jak i dachówkę ceramiczną możemy umyć. Niestety mech zaczyna rosnąć na krawędzi pod dachówką i tam już trudno się go pozbyć w 100%, a co za tym idzie dość szybko pojawi się z powrotem. Dachówkę cementową możemy dodatkowo pomalować, nawet na inny kolor, jeżeli np. moda się zmieniła lub kolor nam się znudził. Zabezpieczy to dodatkowo krawędzie między dachówkami i trochę opóźni powrotne porastanie dachu.
Znamy z bliskiego otoczenia przypadek, gdzie konar, spadającego dużego drzewa w wyniku uderzenia pioruna uszkodził kilka dachówek na środku połaci. Na szczęście dla inwestora – pod względem wymiany dachówki – na dachu była dachówka cementowa. Dachówki te, nie mają tzw. górnego zamka. Co za tym idzie można dachówki podsunąć do góry (mówimy o tych nie przypiętych klamrami), a te poniżej wymienić na nowe. W przypadku dachówek ceramicznych trzeba ściągać bardzo dużą część połaci…
Czym się różnią te dwa określenia: gwarancja na produkt oraz pełna gwarancja? Gwarancja na produkt polega na tym, że w przypadku uznania reklamacji dostajemy produkt, czyli dachówki i wymieniamy je sobie sami we własnym zakresie ponosząc przy tym dodatkowe koszty.
Pełna gwarancja – w tym przypadku to producent na własny koszt dostarcza i wymienia dachówkę na naszym dachu.
W przypadku dachówki ceramicznej częstym zabiegiem producentów jest hasło reklamowe zapewniające o 30 lub nawet 50 letniej gwarancji. Niestety w przypadku dachówek ceramicznych pełna gwarancja wynosi 5, a w lepszych przypadkach zaledwie 10 lat.
Dachówki cementowe – przynajmniej te, które sprzedajemy w Dach Centrum, czyli Braas i IBF objęte są 30 letnią pełną gwarancją.
Celem naszych dzisiejszych rozważań nie było przekonanie Państwa do zakupu dachówki cementowej lub ceramicznej, lecz pokazanie różnic pomiędzy nimi. Jak widać, rzadko jest tak, że dany materiał jest pod każdym względem lepszy od drugiego. Dachówki cementowej na pewno nie należy się bać. Obecne produkty trwałością spokojnie będą dorównywać dachówką ceramicznym, lecz nic na siłę. Jeżeli nie mamy przekonania, a mamy na to wolne środki, to warto zainteresować się dachówką ceramiczną.
Podobnie jest np. z parkietem i panelami. Wiadomo, że panele nie dadzą takiego samego klimatu w domu, jak naturalny drewniany parkiet, lecz są bardziej wytrzymałe na zarysowania i łatwiej je pielęgnować. Coś za coś.
Jeśli nurtuje cię coś dotyczącego Twojego obecnego lub przyszłego dachu , zapraszamy do kontaktu.
Kontakt