Budowa własnego domu… jednego przeraża, dla drugiego radość…
Dzisiaj zaczynamy serię wpisów „niedekarskich” takich, które nie dotyczą tylko pokryć dachowych, dachówek i ich testów. Z czytelnikami postanowiliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami związanymi z budową domu.
Na początek musimy zapisać pierwszy i najważniejszy wniosek. Wybudowanie idealnego, w 100% spełniającego nasze oczekiwania domu jest praktycznie niemożliwe. Możemy jednak dążyć do tego, aby popełnić możliwie najmniej błędów. Kluczem do unikania błędów jest rozmowa, ale niestety zauważamy niepokojący trend: nie rozmawiamy ze sobą.
Odnosimy wrażenie, że inwestorzy chcą wybudować, najlepiej w tajemnicy, swój wymarzony dom i do tego nie chcą pytać innych o radę. Naturalnie w internecie można znaleźć dużo informacji na ten temat tak, jak i ten artykuł, czy forum muratora, lecz słowo pisane to nie wszystko. Ze swojej strony zachęcamy, rozmawiajcie z osobami, które już mieszkają w swoich domach, z tymi które są w trakcie budowy oraz tymi, którzy fascynują się branżą budowlaną. Zapraszamy, u nas w centrum pokryć dekarskich z chęcią porozmawiamy z Państwem nie tylko o dachach. Takie rozmowy, prowadzone na różnych etapach budowy, pozwolą uniknąć mniej i bardziej przykrych niespodzianek i błędów.
Zacznijmy od wyboru powierzchni działki. Kiedyś moi znajomi poinformowali mnie, że będą szukać działki o powierzchni około 12 arów, nie takiej dużej jak moja, ponieważ im to niepotrzebne. Powiedziałem ok., ale moja działka ma powierzchnię dokładnie 12 arów. Myśleli, że mam działkę o powierzchni 8 arów. Warto na początek poodwiedzać kilka działek z już wybudowanymi domami i ocenić jaką działkę chcemy. Pusta działka, na której nic nie stoi, nie daje żadnego odniesienia. Musimy się zastanowić, czy chcemy mieć ogródek, a to duże koszta i bardzo dużo pracy, czy też satysfakcjonować nas będzie dom z trawnikiem, który ostrzyżemy kosiarką w ciągu 30 minut. Jeżeli dom z trawnikiem, nad którego pielęgnacją nie chcemy spędzać pół dnia, to działka 8 arów powinna wystarczyć…
Kształt działki powinien być zbliżony do prostokąta w układzie 2:1, czyli np. 20m x 40m. Proszę unikać wszelkich trójkątów, ząbków itd. Są to z reguły bardzo trudne do zagospodarowania powierzchnie, a wpasowanie na nich budynku często jest bardzo trudne i wymaga indywidualnego projektu, co podnosi koszty inwestycji.
Spadek/nachylenie działki. Ktoś, kto nigdy nie budował domu, może nie zdawać sobie sprawy, że nawet mały spadek działki może narazić nas na duże koszty. W momencie zakupu działki wydawało mi się, że mam mały spadek, na szerokości domu było to około 1,2m. Spowodowało to, że w dolnej części domu, po zalaniu fundamentów powstała bardzo duża dziura, którą należało zasypać piaskiem, co zaowocowało kosztem około 12000 zł. Kolejne spore koszty to obsypanie ziemią od zewnątrz fundamentów w dolnych częściach budynku. Dalszy problem powstaje na ogrodzie. Gdzieś musimy zrobić skarpę niwelującą różnice wysokości. To kolejny niewykorzystany fragment, za który płacimy przy zakupie…
Woda, prąd i gaz na chwilę obecną nie są dostępne w technologii Wi-fi 😉 . Odległość do dociągnięcia mediów do domu to jedno, a możliwość dostępu do nich to drugie. Jeżeli media nie znajdują się na działce, warto zadzwonić do dowolnej firmy zajmującej się instalacjami i zapytać, jaki jest koszt dociągnięcia do domu np. gazu na interesującej nas odległości. Jeżeli media są w drodze, a właścicielem drogi jest gmina, miasto itp., to nie powinniśmy się martwić. W przypadku gdy właścicielem drogi jest osoba prywatna, dobrze radzę, aby sprzedający załatwił pisemne pozwolenie na wejście w teren jeszcze przed sprzedażą. Niestety, niektórzy nie pozwolą nam tego zrobić lub będą utrudniać podjęcie przez nas działań.
Ważne jest też otoczenie. Oglądając działkę przez 15 minut, możemy nie zauważyć wszystkiego. Gdy wydaje nam się, że wybraliśmy już naszą działkę, warto na niej posiedzieć parę godzin, zrobić piknik, zobaczyć czy zachowania przyszłych sąsiadów nie są dla nas dziwne itd.
C.D.N.
*fotografie
Photo by sandro mattei on Unsplash
Photo by Luke Besley on Unsplash
Photo by Willian Justen de Vasconcellos on Unsplash
Jeśli nurtuje cię coś dotyczącego Twojego obecnego lub przyszłego dachu , zapraszamy do kontaktu.
Kontakt