Dachówkę czy blachodachówkę? Która z tych opcji jest lepsza? Jakie są zalety i wady jednego i drugiego rozwiązania? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w naszym dzisiejszym wpisie.
Wybór niesamowicie ważny, lecz w naszej ocenie łatwy. Uważamy, że blacha na dach ma tylko i wyłącznie jedna przewagę: ciężar. Generalnie blachodachówki ważą poniżej 5 kg/m2. Dachówki, czy to cementowe, czy ceramiczne ważą około 43 kg/m2. Naturalnie zdążają się dachówki, których waga jest niższa niż 40 kg/m2, lecz taką wagą może się pochwalić dosłownie kilka modeli na rynku.
Na początku kilka słów o gwarancji i dlaczego dokładne przestudiowanie jej warunków jest takie ważne. Po przeczytaniu gwarancji dowolnego producenta blachodachówek dowiadujemy się, że generalnie nie jesteśmy w stanie spełnić ich wymogów. Jest też druga opcja, nie możemy znaleźć warunków gwarancji, co jest oczywiście sprawą naganną.
W przypadku dachówek wiele zależy od producenta. Wbrew pozorom najlepsze, najpełniejsze i najbardziej pro-klienckie są gwarancje na dachówki cementowe (nie ma tutaj pomyłki). Słabsze, lecz dużo lepsze niż blachodachówki mają gwarancję dachówki ceramiczne. Ze znanych producentów najsłabsze, czyli najgorsze dla klienta gwarancje ma Creaton. Najlepsze, czyli najbardziej odpowiadające klientowi, zawierające najmniejszą ilość obostrzeń ma IBF, Braas i Roben.
Zdecydowana większość ludzi budujących nowy dom do tej pory mieszkała w bloku. Jednym zjawisko, które opiszemy przeszkadza, a innym nie, lecz podczas deszczu pod pokryciem dachowym z blachy jest bardzo duży hałas, chyba nawet większy niż w aucie, bo powierzchnia dachu większa. Blacha ma 0,5mm grubości. Dachówka ma około 1 cm grubości, więc samo to oraz rodzaj materiału zdecydowanie lepiej wygłuszają hałas.
W przypadku termiki dachu jest dokładnie ta sama sytuacja co z akustyką. Inny skład materiałowy i inna grubość materiału mają bardzo duży wpływ na nagrzewanie się poddasza. Blachodachówka może się nagrzać do ponad 90 st. Celsjusza. Można w ciepły dzień z powodzeniem usmażyć na niej jajecznicę. Dachówki nagrzewają się do około 70 stopni Celsjusza. To powoduje, że w lecie na poddaszu przykrytym dachówką będzie zdecydowanie chłodniej niż w przypadku dachówki.
Z najtańszymi, co za tym idzie najsłabszymi blachodachówkami możemy mieć problemy już po 10 latach. Często widać blachy na dachach, z których schodzą powłoki. Jeżeli stracimy warstwę ochronną, to zacznie się pojawiać korozja, a potem perforacja, czyli dziura.
Nowe powłoki, które mają 50 mikronów grubości dostępne/spopularyzowane są na polskim rynku od około 10-12 lat, czyli od około 2005 roku. Faktycznie, gdy weźmiemy po prostu gwóźdź i przerysujemy zwykłą powłokę poliestrową, a potem powłokę np. typu Herculit, czy też Pural, to zobaczymy, że nowsze powłoki są twardsze. Możemy zatem przypuszczać, że będą trwalsze. Niestety ze względu na ich wątpliwą gwarancję nie podejrzewamy, że ich żywotność będzie dłuższa niż 30 lat, a w sprzyjającym środowisku może trochę więcej.
Trzeba też uczciwie dodać, że blachodachówkę możemy montować już od 14-15 stopni nachylenia połaci. Czasami można też znaleźć jeszcze mniejszy dopuszczalny kąt nachylenia połaci dachowej. Niektóre dachówki to minimum 16, ale tak w praktyce zaleca się ponad 20 stopni. Jeżeli ktoś ma dach o bardzo małym nachyleniu to może to tez być argument za blachodachówką.
W 2017 roku dachówkę cementową sprzedajemy w promocji już za 19zł/m2 z 23% VAT. Najtańsza blachodachówka to koszt 23-25zł/m2. Względnie dobra blacha, z teoretyczną gwarancją na 30-40 lat to koszt 30-35zł/m2. Za dachówkę ceramiczną, Braas Rubin 9v trzeba w Dach Centrum zapłacić 32 zł/m2.
Naszym zadaniem, poza ciężarem nie ma powodu, aby kupować blachę. W tym porównaniu zdecydowanym faworytem jest pokrycie wykonane z dachówek, głównie dlatego, że jest tańszym i lepszym rozwiązaniem. Naturalnie, jeżeli remontujemy dach i zachodzi potrzeba odciążenia więźby i/lub fundamentów, to trzeba kupić blachodachówkę. Trudno z tym polemizować. Proszę tylko omijać te najtańsze, to naprawdę nie jest dobry wybór.
Jeśli nurtuje cię coś dotyczącego Twojego obecnego lub przyszłego dachu , zapraszamy do kontaktu.
Kontakt