Wieloletnia obecność na rynku jako centrum pokryć dachowych w Krakowie powoduje, że do naszego składu przyszły już tysiące klientów z zapytaniami o wycenę pokrycia dachowego i z prośba o poradę w tym zakresie, a o spływających emailem zapytania już nie będziemy wspominać. W czasie tak długiej działalności wyceniliśmy mnóstwo dachów i odpowiedzieliśmy na setki pytań o różnice w materiale. Pytaniem, które często pojawia się jest „Które pokrycie dachowe jest najtańsze?”. W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć właśnie na nie.
Na wstępie, zanim zaczniemy się rozpisywać o konkretnych cenach, chcemy wyjaśnić dwie kwestie. Po pierwsze, każdy klient, który trafia do naszego centrum pokryć dachowych jest obsługiwany indywidualnie, na najwyższym poziomie i nie ma dla nas znaczenia, czy kupuje pokrycie dachowe ekonomiczne czy też „z górnej półki”. Po drugie, ceny, które tutaj przytaczamy podajemy na podstawie bieżących cenników pokryć dachowych, czyli z grudnia 2018 – ten wpis zostanie na dłużej na naszym blogu, dlatego nie chcielibyśmy, aby w przyszłości pojawiły się nieporozumienia i niejasności związane z ew. wyższą ceną w trakcie omawiania konkretnych wycen.
Tyle tytułem wstępu, a teraz konkretne przykłady materiałów na pokrycia dachowe, ceny i nasze uwagi.
Trudno odpowiedzieć na zadanie pytanie jednym zdaniem. Rozważając zakup dwóch najczęściej wybieranych pokryć dachowych, takich jak dachówka i blacha stalowa, nie łatwo jest odpowiedzieć na to pytanie. W 2018 najtańsza blachodachówka to koszt około 26 zł/m2 całkowity, najtańsza blacha trapezowa to około 24zł/m2 całkowity w wersji ocynk lub 26zł/m2 całkowity w wersji z powłoką. Osobiście uważamy, że pokrycia z blachy w wersji najtańszej należy kupować bardzo rozważnie. Jeżeli planujemy krycie np. wiaty garażowej, altany itp., które z założenia mają nam posłużyć kilka lat, to naturalnie nie musimy szaleć z materiałem i śmiało możemy decydować się na ekonomiczne rozwiązania. Natomiast w przypadku pokrycia dachu na naszym domu, zdecydowanie polecamy zakup blachodachówki lub blachy trapezowej z minimum tzw. „średniej półki cenowej”. Koszt takiej blachy to około 32 zł/m2 całkowity. Aby mieć pewność, że pokrycie dachowe posłuży nam przez długi czas, powinna to być powłoka matowa o grubości 35 μm lub nawet o grubości 50 μm. W takich przypadkach są to często blachy, które mają 30, 40-letnią gwarancję producenta. Niestety na takie dokumenty gwarancyjne trzeba bardzo uważać i wnikliwie wczytywać się w warunki. Pokrycia z blach stalowych mają gwarancje z bardzo dużymi obostrzeniami, które z założenia będzie bardzo trudno spełnić.
Najtańsza dachówka cementowa (inaczej nazywana betonową) to koszt 19zł/m2. Wbrew cenie, jest to bardzo dobry produkt, który ma naturalnie swoją wadę – wygląd z bliskiej odległości. Sprzedajemy dachówki cementowe już prawie ćwierć wieku i nigdy nie mieliśmy na nie reklamacji. Dachówki betonowe posiadają wiele zalet, m.in.:
Naturalnie gdy oglądamy dachówki cementowe z bliska, na wystawce w Dach Centrum widzimy, że jest to produkt mniej estetyczny niż dachówka ceramiczna. Na dachu odróżnienie dachówki cementowej od ceramicznej jest praktycznie niemożliwe. Dodatkową zaletą jest generalnie najlepsza gwarancja wśród większości pokryć dachowych, najbardziej pro-kliencka, a co za tym idzie, można powiedzieć, że producent jest bardzo pewien swojego produktu i w przypadku ewentualnej „awarii” łatwiej będzie nam wyegzekwować swoje prawa.
W ofercie producentów, od pewnego czasu są także dostępne ładniejsze powłoki dachówek cementowych, bardziej wygładzone, które kosztują w okolicach 25-26zł/m2 brutto. Naturalnie wszystkie dodatki także są tańsze, niż w przypadku dachówki ceramicznej.
Decydując się na dachówkę ceramiczną, trzeba się liczyć z minimalnym wydatkiem na poziomie 32-33zł/m2. Czy za tą cenę dostaniemy kiepską dachówkę? Otóż nie, a nawet całkiem dobre. W przypadku dachówek ceramicznych wysoka cena często podyktowana jest obowiązującą modą, kolorem, dostępną paletą barw oraz miejscem produkcji. Niestety w przypadku ceramiki wszystkie dodatki są droższe niż przy dachówce cementowej. Np. kominek do odpowietrzenia kanalizacji w dachówce betonowej to koszt 160zł, a w ceramice średnio około 450zł. Droższe są też inne dachówki strategiczne jak krawędziowe, wentylacyjne itd.
Poniżej wykonaliśmy kilka obliczeń, aby pokazać różnice w cenie. Do wyliczeń przyjęliśmy zwykły dach 200m2, dwuspadowy z jedną jaskółką.
Kwoty orientacyjne:
Koszt rynien PCV do takiego dachu to mniej więcej 1200 zł.
Proszę pamiętać, że są to wartości mocno orientacyjne, każdy dach jest inny i wymaga dostarczenia innych ilości materiałów, chodziło tylko i wyłącznie o pokazanie procentowych różnic pomiędzy poszczególnymi pokryciami dachowymi.
Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy wpis przyda się Państwu i pomoże podjąć decyzję o wyborze najlepszego pokrycia dachowego. My ze swojej strony chętnie służymy pomocą i czekamy na Państwa w naszym centrum pokryć dachowych na Zawiłej 55B w Krakowie.
Jeśli nurtuje cię coś dotyczącego Twojego obecnego lub przyszłego dachu , zapraszamy do kontaktu.
Kontakt